DZIERŻONIÓW
"Katolików trzeba opiłować z pewnych przywilejów" - 23.10.2024.
Zakaz używania nagłośnienia w parafii pw. Chrystusa Króla w Dzierżoniowie.
Katolików trzeba opiłować z pewnych przywilejów" - 23.10.2024. Zakaz używania nagłośnienia w parafii pw. Chrystusa Króla w Dzierżoniowie.
Podstawą zakazu jest zarządzenie pokontrolne kierownika wałbrzyskiej delegatury DWiOŚ wydane w czerwcu br., nie pozwalające na używanie nagłośnienia na terenach zabudowanych miasta. Proboszcz ks. Krzysztof A., musi w lipcu zameldować pisemnie, jak zrealizował zakaz. Nie zrealizowanie zakazu grozi aresztem lub karą finansową. Można od decyzji odwołać się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem Dlnośląskiego Wojojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska - Ireneusz Wagnerowski, ORP.
– Przeanalizowałam kilka takich przypadków w Polsce i myślę, że jest to kolejna metoda na eliminowanie wiary katolickiej i katolików z przestrzeni publicznej. Narzędziem w tym wypadku stały się przepisy dotyczące zwalczania hałasu, a konkretnie decyzje lokalnych władz, by „wyciszyć” dzwon, bo przekracza normy poziomu dźwięku ustalone w przepisach o ochronie środowiska – stwierdziła dr Jolanta Hajdasz.

Po ponad kilkudziesięciu latach używania nagłaśniania i uderzania w dzwony, co stało się lokalną tradycją, dopiero teraz - w czasach szalejącego antyklerykalizmu - komuś zaczął przeszkadzać hałas. – Wśród mieszkańców parafii znajdują się osoby którym przeszkadza żarliwa, płynąca z głębi serca modlitwa w obronie życia, przeszkadza bicie dzwonów i dźwięk kurantów, przeszkadzają wierzący przyznający się publicznie do Jezusa Chrystusa i Kościoła. Nie jesteśmy od tego, aby spełniać ich oczekiwania, lecz budzić sumienia i zapewnić przestrzeganie konstytucji RP (Art. 53. - Wolność sumienia i wyznania) – mówi Piotr Majchrzak, jeden z inicjatorów protestu.

Ale dzień! Dziś upłynął setny dzień naszego protestu. Ale po kolei: - Rano zadzwonił do mnie Antoni Ludwa z informacją, że na nasze 100-ne spotkanie pod Krzyżem Milenijnym przyjedzie TV Republika. Problem w tym, że będzie ona około 15:30. Trzeba było powiadomić jak najwięcej osób, bo to nietypowa godzina na nasze spotkania. Dodatkową trudność stanowiło, że o 19:00 wielu uczestników protestu wybierało się na film „Reagan”, który kończyć się ma po 21:00. Zatem pod Krzyżem będą o 21-ej tylko ci, co nie pójdą na film. Ale wszystko ułożyło się jak z płatka; o 15:30 było ponad 60 osób, w kinie było (jak na obecne czasy) tyle osób, że ponad połowa widowni była zajęta, a i wieczorem pod Krzyżem była spora grupa, która godnie odspiewała Apel Jasnogórski w zastępstwie kościelnych kurantów - z satysfakcją mówi Ireneusz Wagnerowski, inicjator protestu.

Trudno nie odnieść wrażenia, że cała sprawa ma podłoże ideologiczne i antyreligijne. Parafianie zapraszają na codzienny Apel Jasnogórski o 21.00 przed Krzyż Milenijny. Spotkania są rówież formą wyrażenia sprzeciwu wobec zakazowi używania nagłośnienia. Bądźmy razem.

Relację z protestu 23 października wemitowała w programie ogólnopolskim Telewizja Republika. Wywiady z uczestnikami protestu przeprowadził redaktor Janusz Życzkowski. Uczestnicy i organizatorzy zgromadzenia z radością przyjęli ekipę Telewizji Republika w Dzierżoniowie. Liczymy na dalszą współpracę i na to, że ogólnopolskie nagłośnienie protestu doprowadzi do szybkiego, ku zadowoleniu parafian i mieszkańców miasta, rozwiązania sporu.
Szczęść Boże.

 
 
Tekst i foto: Kazimierz M. Janeczko Klub GP Dz.II.