19 października mija 40 lat od porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Kim był?
Dlaczego ten niepozorny, jak się wydawało, ksiądz poruszał tak wiele serc?
„Musimy nauczyć się odróżniać kłamstwo od prawdy. Nie jest to łatwe w czasach, w których żyjemy. Nie jest łatwo, gdy katolikowi nie tylko zabrania się zwalczać poglądy przeciwnika, lecz po prostu nie wolno mu bronić przekonań jego własnych czy przekonań ogólnoludzkich wobec napaści choćby najbardziej oszczerczych i krzywdzących –
bł. ks. Jerzy Popiełuszko.
Msza Święta w hołdzie bł. ks. Jerzemu Popiełuszce
Msza połączyła pamięć o błogosławionym ks. Jerzym Popiełuszce i świętym Janie Pawle II. 19 października została odprawiona Msza Święta w kościele pw. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie. Celem było upamiętnienie 40. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Inicjator Piotr Majchrzak podkreślił aktualność przesłania kapłana-męczennika.
Ostatnie przesłanie ks. Jerzego z tajemnicy piątej bolesnej: „Każdy przejaw przemocy dowodzi moralnej niższości. Najwspanialsze i najtrwalsze walki, jakie zna ludzkość, jakie zna historia, to walki ludzkiej myśli; najnędzniejsze i najkrótsze to walki przemocy” – mówił błogosławiony.
Uczestnicy mszy apelowali i modlili się o uwolnienie ks. Michała Olszewskiego
oraz dwóch urzędniczek departamentu Funduszu Sprawiedliwości Urszuli D. i Karoliny K. bezprawnie przetrzymywanych w areszcie.
Msza zakończyła się odśpiewaniem pieśni "Boże,
coś Polskę".
"40 lat temu, w październiku 1984 roku, ksiądz Jerzy Popiełuszko został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa PRL. Kapłan, który stał się symbolem troski o losy ojczyzny w 2010 roku, został ogłoszony błogosławionym. Przez jego życie realizował się Boży plan zbawienia. W jego słowach i decyzjach można więc szukać świętości, która przekracza swoją epokę. Czy księdza Jerzego można nadal naśladować? Czy jego epoka bardzo różni się od naszej?
Tam, gdzie docierał jego głos, tam system komunistyczny, rządzący strachem i manipulacją, tracił wpływy. Komuniści uruchomili więc machinę prześladowania. Zaczęto go szpiegować, w mieszkaniu założono podsłuch, podsyłano agentów udających przyjaciół. Do domu wrzucono ładunek wybuchowy, grożono mu śmiercią, uszkodzono samochód. Podrzucono mu nielegalne materiały, aresztowano, zniesławiano w mediach. Mimo udręczenia kapłan nie dawał się zastraszyć, co więcej – zyskał rangę moralnego autorytetu i symbolu wolności w Polsce i poza jej granicami. Komuniści postanowili go zabić. Kapelan hutników wielokrotnie mówił bliskim, że spodziewa się zamachu na swoje życie. Mówił też, że jest gotowy na wszystko i że naśladowcy Chrystusa powinni być zdolni do oddania życia za prawdę.
W świecie księdza Jerzego Popiełuszki rozgrywał się spór o wartości. Komunizm fałszował historię, posługiwał się kłamstwem, przemocą, odbierał ludziom wolność. Spór o wartości wciąż trwa. Wolność bez Boga i bez prawdy staje się dziś pociągającą dla niektórych karykaturą wolności. Manipulacje wprowadzają chaos, podziały, nienawiść. Wciąż trzeba pokonywać lęk. W roku 40. rocznicy męczeństwa błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki prośmy Boga o dar prawdy i wolności w sercach, w Ojczyźnie i na świecie. Prośmy również o kanonizację błogosławionego, skromnego kapłana z Podlasia, aby jego świadectwo dotarło do całego świata".
Czytamy w liście pasterskim Episkopatu Polski: Ksiądz Jerzy Popiełuszko, Patron Współczesnej Wolności