ROSJA BIAŁORUŚ
Tych towarów z Rosji i Białorusi nie kupujemy! Zapoznaj się z listą - 22.03.2022.
Bojkot rosyjskich produktów w handlu.
Kto się przyłączył? (lista) - 22.03.2022.

Tych towarów z Rosji i Białorusi nie kupujemy! Zapoznaj się z listą

Tych towarów z Rosji i Białorusi nie kupujemy! Zapoznaj się z listą - 22.03.2022.

Kolejne firmy działające w Polsce rozpoczynają bojkot rosyjskich produktów. Firmy mówią, że tego chcą ich klienci. Do tej pory takie deklaracje złożyły następujące sieci: Biedronka, Hebe, Maxima (Stokrotka) i Barbora, Hipper, Castorama, Netto, Rossmann, Super-Pharm, Topaz, Frisco, PGS, Carrefour, Leroy Merlin, Polomarket, Kontigo, Żabka, Lidl, Spar, Grupa Eurocash, w tym Delikatesy Centrum, Aldi, Bricoman Polska, Intermarche a także sklepy z alkoholami Al.Capone.
– Prosimy wszystkich Polaków, o to aby zwracali uwagę na kody kreskowe kupowanych produktów. Powinniśmy nabywać produkty polskie oznaczone kodem 590. Apelujemy, aby nie kupować produktów wytworzonych na terytorium Białorusi, których kod kreskowy zaczyna się od numeru 481, a zwłaszcza rosyjskich produktów, których kody cyfrowe zaczynają się od jednej z sekwencji cyfr: od 460 do 469 – wskazał Hubert Grzegorczyk, sekretarz IGHRS.
Oprócz weryfikacji kodów kreskowych warto również zapamiętać nazwy najbardziej znanych firm z rosyjskim kapitałem. Wśród nich można wymienić m.in.:
  • Sieć stacji paliw Lukoil (w 2019 roku przejęta przez firmę Amic Energy),
  • Kaspersky Lab – producent oprogramowania antywirusowego,
  • Kari – marka obuwnicza,
  • Outpost – oprogramowanie antywirusowe,
  • Dr. WEB – antywirus stworzony przez firmę Doctor Web z Moskwy,
  • Oodji – marka odzieżowa,
  • Telegram – komunikator internetowy,
  • Strabag i Hochtief – firmy budowlane,
  • Aeroflot – linie lotnicze,
  • Apteczka Babuszki Agafii – producent kosmetyków ziołowych,
  • Mere – sieć sklepów spożywczych (funkcjonuje m.in. w Ostrowcu Świętokrzyskim),
  • Musztarda Rustica.
250 wielkich firm zamknęło, zawiesiło, ograniczyło działalność lub zablokowało nowe inwestycje w Rosji. Exodus stale bada prof. Jeffrey Sonnenfeld z zespołem badawczym z Yale. Mowa m.in. o gigantach takich jak: Amazon, Apple, Bentley, Boeing, BP, Carlsberg, Dell, Deloitte, eBay, Electronic Arts, Honda, Hyundai, IBM, Ikea, Lego, Mercedes-Benz, Netflix, Nike, Prada, PwC, Shell czy Volkswagen.
Jednak są firmy ciągle działają w Rosji. Oto lista wstydu. Większość globalnych marek wycofała się z Rosji po tym, jak inwazja na Ukrainę stała się faktem. Są jednak ciągle firmy, które nie zdecydowały się na opuszczenie rosyjskiego rynku. Wśród nich dobrze znane w Polsce sieci: Auchan, Decathlon, czy Leroy Merlin. Przeczytaj, dlaczego nie warto ich wspierać i poznaj listę wstydu. Jak zwraca uwagę w przesłanym stanowisku Warsaw Enterprise Institute, pozostanie części firm na rosyjskim rynku, jest "niedopuszczalne, gdyż obniża skuteczność sankcji, dając Putinowi środki do finansowania działań wojennych".

– Wciąż jednak istnieje duża grupa koncernów, które z Rosji nie zamierzają się wycofywać, a nawet w niektórych przypadkach rozszerzają tam swoją działalność, zajmując miejsca opuszczone przez niedawnych konkurentów – dodano.
– Sankcje gospodarcze wymierzone w Rosję mogą być skuteczne wyłącznie, jeśli będą dotkliwe i długotrwałe, sprawiając, że nawet wspierający Putina zapomną o swojej ideologii, szukając jak najszybszej drogi do skrócenia udręki. Dziurawe sankcje, które reżim Putina może złagodzić współpracą z „firmami bez sumienia” tylko wzmocnią władzę tego autokraty – podsumowano.
Wśród firm, które wciąż są obecne w Rosji, listę otwierają tak znane koncerny, jak Coca-Cola. Dalej są: Starbucks (130 lokalizacji), Pepsi ("rosyjski" przychód ok. 3,4 mld dolarów), Mars (zainwestował 2 mld dolarów w Rosji), Nestle (przychód 2,3 mld dolarów) czy Mondelez (przychód 1 mld dolarów).

Tych towarów z Rosji i Białorusi nie kupujemy! Zapoznaj się z listą - 22.03.2022.

Źródło: Google, https://www.money.pl/