DZIERŻONIÓW
Tydzień Godności Osób ze Stomią w Polsce (1-7 października 2022 r.) 
Tydzień Godności Osób ze Stomią w Polsce (1-7 października 2022 r.)

Osoby ze stomią w Polsce są niestety dalej marginalizowane i wykluczane ze wszelkich sfer życia społecznego i zawodowego. Obserwujemy to cały czas i nie pomaga nam to w powrocie do pełnienia ról społecznych. Sami też, nie mając wsparcia i pomocy oraz doświadczając niekorzystnych konsekwencji z racji przebiegu choroby nowotworowej, brutalnego okaleczenia i świadomości życia ze stomią wycofujemy się z tego życia i ograniczamy swoją aktywność. Do tego dochodzą ciągłe manipulacje w sferze refundacji i wolnym dostępie do sprzętu stomijnego oraz środków pielęgnacyjnych, co jeszcze bardziej ogranicza możliwości rehabilitacji i aktywizacji osób ze stomią. Kolejną sprawą jest fakt, że nasza niepełnosprawność nie jest tak na pierwszy rzut oka widoczna, ale niestety bywa bardzo uciążliwa! Nawet w prozaicznej sprawie, jaką jest dostęp stomików do toalet dla osób niepełnoprawnych. Właśnie w przypadku stomików jest to sprawa niezwykle istotna, bo wymiana sprzętu stomijnego wymaga w miarę higienicznych i przestronniejszych pomieszczeń oraz dostępu do umywalki w toalecie, a nie poza nią!
Dlatego też, mając na względzie powyższe okoliczności, decyzją walnego zgromadzenia delegatów POL-ILKO w czerwcu 2022 r. uchwalono Tydzień Godności Osób ze Stomią w Polsce. Mamy już, od roku 2008, Krajowy Dzień Stomika, który obchodzony jest 5 października. Może na razie mało medialnie i przekonująco, ale wynika to właśnie z tych wszystkich wcześniej przytoczonych argumentów. Włączamy się też aktywnie w obchody World Ostomy Day, który organizowany jest co 3 lata, od roku 1993 (w pierwszą sobotę miesiąca).
Źródło: http://www.polilko.pl/?page_id=3023

O pomstę do nieba woła projekt zmian w refundacji sprzętu stomijnego (projekt z

Widać wyraźnie, że rząd Zjednoczonej Prawicy zaczyna wchodzić w buty Platformy Obywatelskiej i PSLu przygotowując ustawę o refundacji min. sprzętu stomijnego. Zaproponowana 8 lipca 2022 r. przez Ministerstwo Zdrowia nowelizacja Ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych wprowadza nowe zasady finansowania wyrobów medycznych. Ministerstwo zapowiada radykalne zmiany w refundacji sprzętu stomijnego. Prosimy o zapoznanie się z przewidywanymi zmianami. Niestety, nie poprawią one sytuacji stomików, a w wielu przypadkach mogą ją dramatycznie pogorszyć. Szersze omówienie znajdziecie w pierwszym pliku poniżej. Tu tylko przykład:

Jeśli sprzęt będzie przekraczał koszty ustalone w limicie kwotowym za 1 sztukę, pacjent powyżej limitu dopłaci 100%. I tak np. w przypadku worka jednoczęściowego kolostomijnego convex przy cenie 13,40 zł/szt. pacjent dopłaci 10% z 8 zł, czyli 0,80 zł plus różnicę pomiędzy 13,40 a 8,00 zł, co nam daje w sumie 6,20 zł dopłaty do jednego worka. W przypadku worka ileo (otwartego) convex będzie to 6,25 zł dopłaty do 1 sztuki, a worka uro 9,50 zł do jednej sztuki. Jak to policzymy na limit miesięczny 35 worków, to mamy dopłaty pacjentów w wysokości 217 zł, 218,75 zł i 332,50 zł!!! Już nie piszę o cenach i dopłatach za sprzęt soft convex, bo tu już są kwoty grubo powyżej 10 zł dopłaty za każdą sztukę.

Jestem stomikiem i z przerażeniem przyjmuję nowelizację nowelizację ustawy refundacyjnej, zanosi się na to, że będę miał znacznie gorszy komfort życia. Już teraz z obawą korzystam z masowych środków transportu, kin, teatru, spotkań towarzyskich i imprez masowych, cały czas od 17 lat, mam za uszami pytanie czy worek mi się nie odklei i czy nie śmierdzę? Chcę żyć w społeczeństwie, mimo kalectwa, normalnie tak jak wszyscy a minister zdrowia mówi mi, że jestem obywatelem gorszego sortu i mam siedzieć w domu. Zanosi się na to, że jako stomik z przepukliną okołostomijną worek stomijny będę miał od święta. Dziękuję za taką Dobrą Zmianę. Pytam czy to jest realizacja obietnicy wyborczej kiedy zapowiadano, że rząd zadba o osoby niepełnosprawne i wymagające opieki? Głosując na Zjednoczoną Prawicę nie spodziewałem się, że pogorszy mi komfort i tak już trudnego życia. Mam wrażenie, że jest dokładnie to samo, co obecni rządzący wytykali rządom Platformy Obywatelskiej i PSL, bo to właśnie oni w 2004 roku wprowadzili 7% VAT min. na sprzęt stomijny, ale jednak mimo zapowiedzi nie odważyli się na zmniejszenie limitów kwotowych.
W związku z przygotowaniem nowych przepisów refundacyjnych pytam - Czy Zjednoczona Prawica ma jeszcze zbyt mało poważniejszych problemów, które nieprzychylna mu propaganda rozdmuchuje do niewiarygodnych rozmiarów zarzucając tej partii ograniczanie wolności obywateli? Czy rząd jest ślepy i nie widzi, że jego słabą strona są właśnie takie idiotyczne regulacje, które potwierdzają rozpowszechnianą opinię, że jest to formacja do przesady etatystyczna, zahaczająca o śmieszność? Czy może w ministerstwach są "krety" wpuszczające rząd w takie fatalne propozycje zmian? Jestem przekonany, że wyborca swój rozum ma. Za każdym razem kiedy stomik będzie dopłacał do ceny sprzętu stomijnego lub kupował sprzęt o niskiej jakości, przypomni sobie o partii, która mu zafundowała taki śmierdzący komfort. Opamiętajcie się póki czas, aby Dobra Zmiana nie przekształciła się w Śmierdzącą Zmianę.

To o co Fundacja i sami stomicy walczą od lat, czyli szansa na godne życie, obróci się w proch!

Nasze postulaty:

 • Utrzymanie obecnego sposobu refundacji - możliwość indywidualnego doboru zaopatrzenia w określonej wartości refundacji i bez współfinansowania ze strony osób z wyłonioną stomią.
 • Urealnienie limitów stomijnych:
    - kolostomia – 450 zł,
    - ileostomia – 600 zł,
    - urostomia – 650 zł.
 • Zapewnienie dostępności do wysokiej jakości sprzętu stomijnego z uwzględnieniem spersonalizowanej możliwości doboru zaopatrzenia.

 • https://www.petycjeonline.com/nie_dla_projektu_mz_w_sprawie_sposobu_refundacji_sprztu_stomijnegoh

  NIE dla skandalicznego projektu MZ w sprawie sposobu refundacji sprzętu stomijnego!!!
  Zostaw swój podpis pod petycją!

  Kazimierz M. Janeczko