MIASTO
Nie żyje Jarosław Marek Rymkiewicz. Miał 86 lat - 03.02.2022.

Nie żyje Jarosław Marek Rymkiewicz. Miał 86 lat - 03.02.2022.

Jarosław Marek Rymkiewicz, poeta, dramaturg, eseista, zmarł w czwartek 3 lutego 2022 roku w wieku 86 lat. O śmierci poinformował w sobotę jego syn Wawrzyniec Rymkiewicz.

Odszedł prof. Jarosław Marek Rymkiewicz - wybitny poeta, przenikliwy krytyk, prozaik, dramaturg i publicysta; był autorem fundamentalnych esejów poświęconych kulturze i historii Rzeczypospolitej - napisała w sobotę Kancelaria Prezydenta.

 DIAMENT
"Do Jarosława Kaczyńskiego"

Ojczyzna jest w potrzebie – to znaczy: łajdacy
Znów wzięli się do swojej odwiecznej tu pracy
Polska – mówią – i owszem to nawet rzecz miła
Ale wprzód niech przeprosi tych których skrzywdziła
Polska – mówią – wspaniale lecz trzeba po trochu
Ją ucywilizować – niech klęczy na grochu
Niech zmądrzeje niech zmieni swoje obyczaje
Bo z tymi moherami to się żyć nie daje
I znowu są dwie Polski – są dwa jej oblicza
Jakub Jasiński wstaje z książki Mickiewicza
Polska go nie pytała czy ma chęć umierać
A on wiedział – że tego nie wolno wybierać
Dwie Polski – ta o której wiedzieli prorocy
I ta którą w objęcia bierze car północy
Dwie Polski – jedna chce się podobać na świecie
I ta druga – ta którą wiozą na lawecie
Ta w naszą krew jak w sztandar królewski ubrana
Naszych najświętszych przodków tajemnicza rana
Powiedzą że to patos – tu trzeba patosu
Ja tu mówię o sprawie odwiecznego losu
Co zrobicie? – pytają nas teraz przodkowie
I nikt na to pytanie za nas nie odpowie
To co nas podzieliło – to się już nie sklei
Nie można oddać Polski w ręce jej złodziei
Którzy chcą ją nam ukraść i odsprzedać światu
Jarosławie! Pan jeszcze coś jest winien Bratu!
Dokąd idziecie? Z Polską co się będzie działo?
O to nas teraz pyta to spalone ciało
I jest tak że Pan musi coś zrobić w tej sprawie
Niech się Pan trzyma – Drogi Panie Jarosławie"

Milanówek, 19 kwietnia 2010 roku

Rymkiewicz w "GP Codziennie": "Wystarczy nacisnąć przycisk pilota i oto ukazuje się nam nierzeczywisty kraj, rząd, armia..." >>

"... To co nas podzieliło – to się już nie sklei Nie można oddać Polski w ręce jej złodziei Którzy chcą ją nam ukraść i odsprzedać światu Jarosławie! Pan jeszcze coś jest winien Bratu!... " Fragment wiersza Jarosława M. Rymkiewicza napisany tuż po morderstwie smoleńskim.

Albo Polskę stracimy, albo ocalimy
W czterech znakomitych literacko esejach o polskiej historii: „Wieszanie”, „Kinderszenen”, „Samuel Zborowski” i „Reytan. Upadek Polski”, nie tylko interpretował przeszłość, ale i tworzył możliwą wizję przyszłości kraju. Wielokrotnie przywoływał mickiewiczowski podział na dwie Polski: ludzi „rozsądnych”, „Europejczyków”, którzy chcą, żeby Polska przestała istnieć, roztopiła się, i Polskę „szaleńców” i „barbarzyńców”, którzy chcą, żeby istniała. Mickiewiczowski podział, jak pisał w „Reytanie”, pasuje do dzisiejszej rzeczywistości: „Trzeba więc wybierać – albo będziemy ludźmi rozsądnymi i stracimy Polskę; albo będziemy ludźmi szalonymi i przyczynimy się do jej ocalenia”.

W rozmowie z PAP prof. Andrzej Nowak zaznaczył, że „wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza trafiały nie tylko do wąskiego grona koneserów pięknego polskiego słowa, ale także do ludzi, którzy przeżywają polską historię i zastanawiają się nad tym, co jest w życiu najważniejsze”. Historyk wyjaśnił, że „te dwa obszary najgłębiej penetrowały wiersze Jarosława Marka”. W tych właśnie sferach jego poezja stała się zjawiskiem nieporównywalnym – mówię to tylko jako odbiorca, a nie jako znawca – z żadną inną poezją ostatnich kilkudziesięciu lat w Polsce — ocenił prof. Nowak.

Poetę pożegnał też premier Mateusz Morawiecki. "Odszedł wielki Polak. Tak chyba najkrócej można napisać o Jarosławie Marku Rymkiewiczu. Oczywiście był także wielkim poetą, obsypanym nagrodami literackimi, uznawanym przez wielu za współczesnego Wieszcza. Był także wielkim krytykiem literackim i wspaniałym eseistą, który z pasją tworzył arcydzieła z najwspanialszego tworzywa, jakim jest polska historia, kultura i język" - napisał. Jak dodał szef rządu, Rymkiewicz był "niepokorny, lubiący prowokować, mający odwagę mówić rzeczy niepopularne". "Ale przede wszystkim właśnie wielki Polak. Spoczywaj w pokoju" - podsumował Morawiecki.
Z kolei Kancelaria Prezydenta przyznała na swoim Twitterze, że Rymkiewicz był "autorem fundamentalnych esejów poświęconych kulturze i historii Rzeczypospolitej" - napisała kancelaria. Czytaj więcej na
https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-prezydent-i-premier-pozegnali-jaroslawa-marka-rymkiewicza-mi,nId,5815366#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

 "Ogromnie smutna wiadomość: odszedł Jarosław Marek Rymkiewicz, wielki poeta i intelektualista. Patriota, autorytet, jak mało kto rozumiał i kochał Polskę. Cześć Jego Pamięci!" - napisał na Twitterze minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Opracowanie: Kazimierz M. Janeczko, Klub GP Dz.II.