POWIAT
Dolnośląski Program Pomocy Stypendialnej - 10.12.2021.
Dolnośląski Program Pomocy Stypendialnej - 10.12.2021.
W tegorocznej edycji Dolnośląskiego Programu Pomocy Stypendialnej dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów zawodowych przyznano stypendia 628 uczniom. Program jest skierowany do uczniów osiągających wysokie wyniki w nauce, uczących się w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe dla młodzieży na terenie województwa dolnośląskiego.
 − Już nie tylko wykształcenie ogólne i wyższe zapewnia dobry start na rynku pracy. Dziś dobrze jest mieć fach w ręku, a to właśnie zapewnia solidnie zorganizowane szkolnictwo zawodowe. Jestem przekonany, że nasz program stypendialny pomoże podnosić́ kwalifikacje i będzie dodatkowo promował szkolnictwo zawodowe – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Stypendia w łącznej kwocie 4 500 zł (450 zł miesięcznie) są przyznawane na okres jednego roku szkolnego (10 miesięcy nauki). Uczniowie mogą przeznaczyć je m. in. na zakup sprzętu i pomocy edukacyjnych przydatnych w nauce oraz na podnoszenie swoich kwalifikacji przez udział w kursach i szkoleniach.
Dolnośląski Program Pomocy Stypendialnej dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów zawodowych jest realizowany przez samorząd województwa w latach 2020 – 2023. W trakcie tych trzech lat stypendia otrzyma 1800 uczniów. Wartość projektu to 9 900 000 zł pochodzących ze środków Unii Europejskiej, Budżetu Państwa i Budżetu Województwa.
- Uzyskanie stypendium jest dla uczniów nie tylko nagrodą za dotychczasową pracę i wysokie wyniki w nauce, ale również motywacją do dalszego rozwoju. Jako samorząd województwa dostrzegamy dużą potrzebę wspierania szkolnictwa zawodowego. Chcemy pokazać dolnośląskiej młodzieży, że technika i szkoły branżowe mogą być atrakcyjną ścieżką kariery zawodowej - mówi Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.
Celem pomocy stypendialnej jest zwiększenie atrakcyjności i popularyzacja kształcenia zawodowego oferowanego przez dolnośląskie szkoły zawodowe, rozwijanie wśród młodzieży kompetencji kluczowych na rynku pracy oraz mobilizacja do rozwoju swoich umiejętność.
- Stypendium w jednej części wykorzystałam na tzw. wyprawkę szkolną oraz na rozwijanie mojej pasji literackiej. Drugą część przeznaczyłam na dalszy rozwój edukacyjny. Odbyłam kursy zawodowe w kierunku baristy, barmana, kelnera oraz carvingu. Szkolenia pozwoliły mi na uzyskanie wyższych predyspozycji zawodowych oraz ułatwiły start w dorosłe życie. Uważam, że warto ubiegać się o stypendium, ponieważ daje ono wiele możliwości do podnoszenia własnych kwalifikacji zawodowych. Dofinansowanie dało mi również możliwość, by pójść na wymarzone studia – mówi Patrycja Karaś uczennica klasy 4 technikum o profilu hotelarskim w Dolnośląskim Zespole Szkół w Karpaczu.
W ramach projektu Politechnika Wrocławska zrealizuje „Warsztaty dla stypendystów”. Tematyka warsztatów obejmuje szeroki zakres wiedzy z obszaru nowoczesnych technik i technologii stosowanych w obszarze życia społecznego i zawodowego, która pozwoli na podniesienie kompetencji w dalszym kształceniu jak również w późniejszym życiu zawodowym i społecznym.

Liczba stypendystów w poszczególnych powiatach:
–  Powiat bolesławiecki – 30 Powiat lubiński – 25 Powiat strzeliński
– 26 Powiat dzierżoniowski – 23 Powiat lwówecki – 11 Powiat średzki
– 7 Powiat głogowski – 34 Miasto Jelenia Góra – 33 Powiat świdnicki
– 35 Powiat górowski – 9 Miasto Legnica – 32 Powiat trzebnicki
– 16 Powiat jaworski – 12 Miasto Wałbrzych – 24 Powiat wałbrzyski
– 2 Powiat kamiennogórski – 10 Miasto Wrocław – 111 Powiat wołowski
– 10 Powiat karkonoski – 5 Powiat milicki – 10 Powiat wrocławski
– 5 Powiat kłodzki – 35 Powiat oleśnicki – 26 Powiat ząbkowicki
– 11 Powiat legnicki – 7 Powiat oławski – 17 Powiat zgorzelecki
– 22 Powiat lubański – 15 Powiat polkowicki – 14 Powiat złotoryjski – 11

https://umwd.dolnyslask.pl/urzad/aktualnosci/single-view/artykul/znamy-wyniki-naboru-do-dolnoslaskiego-programu-pomocy-stypendialnej/.