RZECZPOSPOLITA POLSKA
Dzień Babci i Dziadka - 21/22 01 2021.

Dzień Babci i Dziadka - 21/22 01 2021

Dzień Babci oraz Dzień Dziadka są okazją do tego, aby okazać najstarszym członkom rodziny wdzięczność za ich pracę oraz trud, który włożyli w wychowanie swoich wnuków. Kiedy jest Dzień Dziadka? Sprawdź i złóż życzenia!

Dzień Babci oraz Dzień Dziadka mają stałe miejsce w kalendarzach. W przeciwieństwie do wielu innych świąt są przypisane do konkretnej daty. Dzień Babci obchodzimy 21 stycznia - w 2021 r. jest to czwartek, a święto poświęcone dziadkom obchodzimy dzień później, w piątek 22 stycznia.
Kiedy zapracowani rodzice nie mają czasu na opiekę nad dziećmi, ich rolę przejmują dziadkowie. Dzięki temu pomiędzy nimi, a wnukami wytwarza się specyficzna więź. Badania opinii publicznej pokazują, że zdecydowana większość z nas uważa, że dziadkom zawdzięczamy wpojenie zasad moralnych, religijność oraz ciepło i poczucie miłości. Ponadto zasługą babć i dziadków jest nasza znajomość dziejów rodziny oraz miłość do ojczyzny. Dziadkowie są też źródłem mądrości życiowej, z której można korzystać w późniejszych latach.

Dzień Babci i Dziadka 2021. Skąd się wzięły te święta?
Dzień Babci i Dzień Dziadka to święta o stosunkowo krótkiej historii. Pomysł na święto poświęcone babciom pojawił się w 1964 r. w tygodniku "Kobieta i Życie". W następnych latach pomysł był popularyzowany na łamach wielu lokalnych czasopism, aż do momentu, gdy obchody upowszechniły się w całej Polsce.
Pomysł na obchodzenie Dnia Dziadka trafił do Polski prawdopodobnie ze Stanów Zjednoczonych w latach 80-tych XX w. Amerykanie nie rozdzielają Dnia Dziadka i Dnia Babci - święta połączone są u nich w jedne obchody, National Grandparents Day, odbywające się we wrześniu, w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy.
Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka wnukowie składają życzenia oraz wręczają drobne prezenty. Jedną z najpopularniejszych form składania życzeń są bogato zdobione laurki, zawierające życzenia w formie wierszyków. W szkołach i przedszkolach bardzo często organizowane są specjalne przedstawienia i pokazy artystyczne, na które zapraszani są dziadkowie. Dzień Babci oraz Dzień Dziadka obchodzone są również w rodzinnym gronie podczas uroczystych obiadów albo kolacji. W czasie tych świąt wnukowie są zachęcani również do tego, aby pomagać swoim dziadkom w codziennych czynnościach.

Kazimierz M. Janeczko - Klub GP DzII.