POWIAT
Nie wolno nam o tym zapomnieć! 39. lat temu wprowadzono stan wojenny. Komuniści chcieli zabić marzenia Polaków - 13.12.2020.
Nie wolno nam o tym zapomnieć! 39. lat temu wprowadzono stan wojenny. Komuniści chcieli zabić marzenia Polaków - 13.12.2020.
Dekret o wprowadzeniu stanu wojennego był niezgodny z obowiązującym wówczas prawem, ponieważ Rada Państwa mogła wydawać dekrety jedynie między sesjami Sejmu. Tymczasem sesja taka trwała, a najbliższe posiedzenie izby wyznaczone było na 15 i 16 grudnia.
W niedzielę mija 39 lat od wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Od rana 13 grudnia 1981 r. nadawano wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, który poinformował o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu dekretem Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. Miał powstrzymać rozpad władzy PRL i zablokować przemiany demokratyczne w Polsce. W trakcie jego trwania internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z „Solidarnością”, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek” podczas pacyfikacji strajku.

Grudzień 1981 r. był dla Polaków dramatycznym okresem, w czasie którego nasza wolność po raz kolejny została zagrożona. Obchodząc rocznicę tych tragicznych wydarzeń, pamiętajmy o wysiłkach milionów Polaków, którzy walczyli przede wszystkim o wolną Polskę. – Pamiętajmy o tych, którzy więzieni i internowani nie wyrzekli się ideałów, lecz z podniesioną głową znosili wszelkie upokorzenia. Pamiętajmy o nich wszystkich i przekazujmy tę pamięć kolejnym pokoleniom – podkreśliła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która w tym roku – w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 – realizuje projekty „Niepodległa – Bohaterstwo Pokoleń” oraz „Niepodległa – Umiłowana Ojczyzna”.

W Polsce i Niemczech pokutuje mit mówiący, że Niemcy Zachodnie wspierały Solidarność w stanie wojennym – zwraca uwagę specjalizujący się w badaniu dziejów najnowszych, polski i niemiecki historyk, prof. Bogdan Musiał. Naukowiec twierdzi, że jest to obraz nieprawdziwy. Uwagę zwraca szczególnie na działania ówczesnego kanclerza RFN Helmuta Schmidta.
Historyk mówił, że PRL-owskie władze wspierała także demokratyczna RFN, rządzona przez SPD i nastawionego antypolsko kanclerza Helmuta Schmidta. – U niego to była pogarda do Polaków i jednocześnie obawa, że Polacy się nie nadają do rządzenia, że nie mają żadnych zdolności organizacyjnych, że faktycznie powinni funkcjonować, jeśli nie pod władzą niemiecką, to sowiecką. On jeździł specjalnie do Waszyngtonu, żeby prezydent Reagan nie wprowadził jakichś sankcji przeciwko juncie Jaruzelskiego. To jest z naszego punktu widzenia oburzające, a w Polsce i w Niemczech mamy funkcjonujący mit, jakoby Niemcy Zachodnie wspierały nas – mówił. (https://www.tvp.info/)

W wyniku stanu wojennego na ulicach miast pojawiły się patrole milicji i wojska, czołgi, transportery opancerzone i wozy bojowe. W ramach operacji „Jodła” w całym okresie stanu wojennego internowano dwanaście osób z Dzierżoniowa. Byli to: Teofil Frankowski, Zbigniew Cieślik, Wojciech Cabaj, Józef Golis, Eugeniusz Babiarz, Leonard Trachimowicz, Antoni Kaczmarek, Leszek Kajdas, Bogumiła Pawlus, Marek Rospond, Hipolit Jackiewicz i Edward Skaskiewicz. W ramach operacji „Klon” przeprowadzono rozmowy ostrzegawcze z kilkunastoma działaczami „Solidarności”.

Jak co roku spotkaliśmy się na cmentarzu komunalnym, aby wspomnieć nasze koleżanki i kolegów opozycji demokratycznej z lat 80-dziesiątrych, którzy odeszli do Domu Pana. Przed grobami śp. śp. Wojciecha Jaruzelskiego, Wojciecha Cabaja, Leonarda Wyrwasa, Zbigniewa Cieślika, Franciszka Szuka, Franciszki Czai, Barbary Pikuły, Waldemara Rychela, Andrzeja Kozłowskiego, Eugeniusza Babiarza, Stanisława Mączniewskiego, Ryszarda Zbierajskiego, Edwarda Skaskiewicza, Jerzego Robakowskiego, Marka Pluty, Błażeja Michałowskiego, Henryka Kurzawy odmówiliśmy modlitwę i zapaliliśmy światełka pamięci. Zapaliliśmy również symboliczne światełko pamięci na grobie śp. Teofila Frankowskiego, pierwszego przewodniczącego komisji Zakładowej w „Diorze”, szefa Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej „S” Ziemi Dzierżoniowskiej. Ich twarze odżywają w naszej pamięci ze szczególną ostrością, ich słowa brzmią w naszych uszach, a w sercach odzywa się piekący ból i smutek, że nie ma ich już wśród nas. Szli do wolnej i suwerennej Polski drogą prawdy, honoru, patriotyzmu, pokory i męstwa. Tych, którzy upominali się o godność pracy i płacy próbowano zaszczuć i wyrugować z życia publicznego. To się jednak nie udało. Niestety wielu z nich nie doczekało wymarzonej Polski. Dzisiaj to my dzięki nim, żyjemy w wolnym i demokratycznym kraju. Póki naszego życia będziemy o was pamiętać i odwiedzać wasze groby - taką deklarację przyjęliśmy w naszych sercach. Na cmentarzu parafialnym zapaliliśmy symboliczną lampkę pod krzyżem dla tych wszystkich, którzy ucierpieli w wyniku represji i szykan w stanie wojennym. Pamiętamy o bezimiennych bohaterach walczących o wolną Polskę.

13 grudnia jest Dniem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. Instytut Pamięci Narodowej zachęca do uczczenia ofiar stanu wojennego poprzez zapalenie o 19.30 i postawienie w oknie zapalonej świeczki. Akcja "Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności" nawiązuje do apelu, jaki po wprowadzeniu stanu wojennego, w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku, wystosował prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan. Wezwał on Amerykanów do wystawienia w oknach domów świec na znak solidarności z ciemiężonymi Polakami.
Cześć Ich pamięci.
Nie wolno nam o tym zapomnieć! 39. lat temu wprowadzono stan wojenny. Komuniści chcieli zabić marzenia Polaków - 13.12.2020. Nie wolno nam o tym zapomnieć! 39. lat temu wprowadzono stan wojenny. Komuniści chcieli zabić marzenia Polaków - 13.12.2020. Nie wolno nam o tym zapomnieć! 39. lat temu wprowadzono stan wojenny. Komuniści chcieli zabić marzenia Polaków - 13.12.2020. Nie wolno nam o tym zapomnieć! 39. lat temu wprowadzono stan wojenny. Komuniści chcieli zabić marzenia Polaków - 13.12.2020. Nie wolno nam o tym zapomnieć! 39. lat temu wprowadzono stan wojenny. Komuniści chcieli zabić marzenia Polaków - 13.12.2020. Nie wolno nam o tym zapomnieć! 39. lat temu wprowadzono stan wojenny. Komuniści chcieli zabić marzenia Polaków - 13.12.2020.
Opracowanie i zdjęcia Kazimierz M. Janeczko, redaktor GWP.