DZIERŻONIÓW
124. miesięcznica tragedii smoleńskiej - 10.08.2020. 

Źródło foto: www.niezalezna.pl, zdjęcia wykorzystywane wyłącznie jako prawo cytatu w myśl Art. 29. Prawo cytatu Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

124. miesięcznica tragedii smoleńskiej - 10.08.2020.
W sierpniu obchody rocznicowe ograniczyliśmy ze względu na pandemię koronawirusa. Zachowując wymogi rygorów zgodnie z reżimem przepisów przyjętych na czas pandemii, tragicznie zmarłych upamiętniliśmy spotkaniem przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych, gdzie złożyliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze pamięci oraz w intencji zmarłych odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
Przewodniczący ORP Ireneusz Wagnerowski przytoczył fragmenty ustaleń z prac podkomisji ds. ponownego zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej z których jednoznacznie wynika, że "w Tupolewie doszło do eksplozji, świadczą - z jednej strony charakter zniszczeń samolotu i rozrzucenie jego fragmentów, z drugiej - obrażenia ofiar. "Skala obrażeń pasażerów jest znacznie większa, niż można było przypuszczać - u 45 proc. ofiar wystąpiła wielokrotna fragmentacja ciała; 74 proc. ofiar pozbawione było ubrania, całkowicie lub częściowo. Bardzo ciężkie oparzenia wystąpiły u 47 proc. ofiar, z czego większość znajdowała się poza pożarem naziemnym, nawet w odległości ponad 50 metrów. U bardzo wielu ofiar stwierdzono występowanie ciał obcych wbitych w ciało - odłamków poszycia, szkła, a nawet fragmentów stalowego łożyska". Jak dodano, na podstawie przeprowadzonych badań i analiz podkomisja stwierdziła, że do takich obrażeń nie mogło dojść tylko na skutek zderzenia samolotu z ziemią. "Całość tego materiału wskazuje, że na pokładzie samolotu musiało dojść do eksplozji" - uznano w materiale podkomisji, którą kieruje b. szef MON Antoni Macierewicz".

Za portalem niezalezna.pl publikujemy film, który przedstawia wyniki prac kierowanej przez Antoniego Macierewicza Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego, do którego doszło 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem. W filmie - opartym na wnikliwych badaniach naukowych z ośrodków polskich i zagranicznych - wskazano, że w Tu-154M doszło do eksplozji. Materiał krytycznie odnosi się do ustaleń rosyjskich śledczych badających przyczyny katastrofy smoleńskiej oraz do prac tzw. Komisji Millera. >>

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu z delegacją udającą się na uroczystości katyńskie w Smoleńsku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. 124 miesięcy minęło od tragicznych wydarzeń z dnia 10 kwietnia 2010 roku, wydarzeń, które wstrząsnęły całą Polską i Polakami. Rodacy cały czas pamiętają o ofiarach i rodzinach katastrofy, modląc się w ich intencji.
Kazimierz M. Janeczko KGP Dz II.
124. miesięcznica tragedii smoleńskiej - 10.08.2020. 124. miesięcznica tragedii smoleńskiej - 10.08.2020. 124. miesięcznica tragedii smoleńskiej - 10.08.2020. 124. miesięcznica tragedii smoleńskiej - 10.08.2020. 124. miesięcznica tragedii smoleńskiej - 10.08.2020. 124. miesięcznica tragedii smoleńskiej - 10.08.2020.