KRAJ
''Nocna zmiana''. 28 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego - 04.06.2020. 
"Nocna zmiana".
28 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego - 04.06.2020.
– Gdyby nie „nocna zmiana”, Polska byłaby w zupełnie innej sytuacji. Odpowiedzialność za zablokowanie możliwości rozwoju Polski, próbę cofnięcia nas do poziomu Białorusi, spada w pełni na tych, którzy głosowali za obaleniem rządu Olszewskiego. I na Lecha Wałęsę, i na Jacka Kuronia, który był w dużym stopniu personalnie za to odpowiedzialny. Bez jego determinacji Lech Wałęsa zapewne nie odważyłby się na przeprowadzenie tego swoistego zamachu stanu. Jacek Kuroń dokładnie opisuje to w „Gwiezdnym czasie”. To historyczna antyzasługa – mówił Antoni Macierewicz, minister spraw wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim. Z okazji 28. rocznicy "nocnej zmiany" przypominamy wywiad z Antonim Macierewiczem, ministrem rządu Jana Olszewskiego, który przeprowadziliśmy po śmierci Premiera.
Gabinet Premiera Jana Olszewskiego został odwołany przez Sejm w nocnym głosowaniu z 4 na 5 czerwca 1992, kilkanaście godzin po wykonaniu przez ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza uchwały Sejmu o ujawnieniu tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa.
W nocy z 4 na 5 czerwca 1992 r., Sejm udzielił wotum nieufności rządowi Jana Olszewskiego. Powszechnie uznaje się, że bezpośrednią przyczyną tych wydarzeń stała się sprawa lustracji przeprowadzanej przez ówczesnego szefa MSW Antoniego Macierewicza. Macierewicz opublikował listę zawierającą nazwiska posłów, ministrów, senatorów, którzy umieszczeni byli w rejestrach współpracowników PRL. Były tam nazwiska m.in Lecha Wałęsy i marszałka Sejmu Wiesława Chrzanowskiego.
Inni wskazują, że rząd Olszewskiego i tak był rządem mniejszościowym, a premierowi nie udało się stworzyć większościowej koalicji. W związku z powyższym jego odwołanie było tylko kwestią czasu. Nie zmienia to jednak faktu, że wydarzenia z 4 czerwca przyniosły straty przede wszystkim szeroko rozumianemu obozowi antykomunistycznemu, wzmacniając pośrednio partie wywodzące się z PRL. Zahamowało ono lustrację i dekomunizację, a następnie umożliwiło dojście do władzy postkomunistów - w roku 1993 i 1995.

Źródło: polskieradio.pl, wikipedia, zdjęcie i fragment tekstu wykorzystywany wyłącznie jako prawo cytatu w myśl Art. 29. Prawo cytatu Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.