MIASTO
121. miesięcznica tragedii smoleńskiej - 10.05.2020.
121. miesięcznica tragedii smoleńskiej - 10.05.2020.
- Tamten tragiczny lot do Katynia był podjęty w imię prawdy i w imię polskiej wolności. Bo taka była intencja, nie tyle podróży, ale pielgrzymki narodowej. W imię prawdy mamy obowiązek o nich pamiętać. Gdybyśmy o nich zapomnieli i o nich nie mówili, gdybyśmy zamilkli, to kamienie ze Smoleńska będą ciągle wołały o tym, co tam się stało 10 lat temu. Po raz kolejny ci, którzy chcieli zniszczyć pamięć, przekonali się, że nie da się tego zrobić. O tym wydarzeniu zapomnieć nie można i o tym zapominać nie wolno, gdyż jedna i druga krew przelana za naszą Ojczyznę - mówił ks. Bogdan Bartołd.
- Znów nie powrócili do rodzinnych domów ci, na których czekali najbliżsi. W tamtych pierwszych dniach po katastrofie słychać było cichy płacz i krzyk rozpaczy. Przez dłuższy czas w sercach najbliższych zagościła trwoga. Było wiele pytań, pytania te pozostawały bez odpowiedzi. W miarę upływu czasu zaczęły się pojawiać pytania dotyczące przyszłości: kto wypełni pustkę po tragicznie zmarłej bliskiej osobie? -
dodał kapłan.
W maju obchody rocznicowe ograniczyliśmy ze względu na pandemię koronawirusa. Zachowując wymogi rygorów zgodnie z reżimem przepisów przyjętych na czas pandemii, tragicznie zmarłych upamiętniliśmy spotkaniem przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych, gdzie złożyliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze pamięci oraz w intencji zmarłych odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Ten majowy dzień to dzień smutku i przygnębienia, to dzień żalu i rozpaczy oraz stawiania pytań - na które nadal nie ma odpowiedzi - jak do tego mogło dojść czy kiedykolwiek poznamy prawdę i co nam po tym zostanie? W pewnym sensie odpowiadając na te pytania i wątpliwości przewodnicząca Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego zapoznała zebranych z informacją Prokuratury Krajowej o postępowaniu w sprawie katastrofy smoleńskiej.
- Odpowiadając na liczne pytania dziennikarzy Prokuratura Krajowa informuje, iż śledztwo w sprawie okoliczności tragedii smoleńskiej, prowadzone przez prokuratorów z Zespołu Śledczego Nr 1 Prokuratury Krajowej, znalazło się w kluczowej fazie, jaką jest początek prac międzynarodowego zespołu biegłych mającego przygotować kompleksowy raport. Dobiega jednocześnie końca pozyskiwanie specjalistycznych opinii z renomowanych zagranicznych instytutów naukowych, którym zlecono badania próbek pobranych z miejsca katastrofy. W skład międzynarodowego zespołu biegłych, który ma się zająć kompleksową oceną opinii pozyskanych z zagranicznych instytutów naukowych i wszystkich zebranych w śledztwie materiałów, powołano światowej sławy ekspertów od badania wypadków lotniczych. Mają oni gwarantować rzetelność i profesjonalizm śledztwa - informuje Prokuratura Krajowa.
Dzisiaj dominuje w nas żal, że nie możemy w sposób godny i należyty uhonorować ofiary katastrofy. Mimo to z przekonaniem i czystym sumieniem mówimy - pozostaliśmy wierni naszemu Prezydentowi - pierwszemu, który bardziej cenił polskie sprawy niż dobro osobiste, a jak się okazało, niż nawet własne życie.
Pozostaliśmy wierni polskiej niepodległości, którą tragedia smoleńska miała przekreślić.
Pozostaliśmy wierni sobie. W naszej pamięci pozostaną na zawsze. Niech zjednoczy nas nadzieja.

Dziesięć lat temu, 10 kwietnia 2010 r., na pokładzie samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Bez wątpienia był jedną z najwybitniejszych i najbardziej znaczących osób w dziejach współczesnej Polski - wspominał śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w rozmowie z Katarzyną Gójską prezes PiS Jarosław Kaczyński. "Krótko mówiąc: My wszyscy z niego" - stwierdził.
Źródło: dorzeczy.pl oraz wpolityce.pl
Kazimierz M. Janeczko
121. miesięcznica tragedii smoleńskiej - 10.05.2020. 121. miesięcznica tragedii smoleńskiej - 10.05.2020. 121. miesięcznica tragedii smoleńskiej - 10.05.2020. 121. miesięcznica tragedii smoleńskiej - 10.05.2020. 121. miesięcznica tragedii smoleńskiej - 10.05.2020. 121. miesięcznica tragedii smoleńskiej - 10.05.2020.
121. miesięcznica tragedii smoleńskiej - 10.05.2020. 121. miesięcznica tragedii smoleńskiej - 10.05.2020. 121. miesięcznica tragedii smoleńskiej - 10.05.2020. 121. miesięcznica tragedii smoleńskiej - 10.05.2020. 121. miesięcznica tragedii smoleńskiej - 10.05.2020. 121. miesięcznica tragedii smoleńskiej - 10.05.2020.
Foto: Kazimierz M. Janeczko Klub GP Dz.II, Stefan Grefling ORP.