KRAJ
"Polskie serce pękło - Katyń'40" 
„Polskie serce pękło - Katyń'40”.
Marszałek Sejmu ogłasza konkurs - 28.01.2020.
Po raz pierwszy ogłaszamy ogólnopolski konkurs plastyczno-literacki „Polskie serce pękło – Katyń‘40”. Chcemy zaprosić do udziału w nim młodzież szkół średnich - zapowiedziała we wtorek w Warszawie marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Konkurs rozpocznie się 1 lutego i potrwa do 23 marca.

We wtorek w Muzeum Katyńskim w Warszawie, marszałek Sejmu oceniła, że nie można w tym miejscu nie wspominać tych, którzy byli w latach 1939-40 bestialsko mordowani przez Sowietów w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie, Katyniu, Bykowni.

"Dziś to pokolenie wojenne powoli odchodzi i naszym obowiązkiem - nas żyjących, a także przyszłych pokoleń - jest przechowywanie pamięci, dlatego że nie ma przyszłości bez szacunku i pamięci o przeszłości" - zaznaczyła.

Marszałek Sejmu przypomniała, że w tym roku będziemy obchodzić 80. rocznicę zbrodni katyńskiej. "Pomyślałam, że musimy to w jakiś szczególny sposób upamiętnić i zdecydowałam, że w tym roku po raz pierwszy ogłosimy ogólnopolski konkurs plastyczno-literacki +Polskie serce pękło - Katyń'40+ (...). Chcemy zaprosić do udziału w tym konkursie młodzież szkół średnich. Konkurs będzie zarówno konkursem plastycznym na pocztówkę z Katynia, ale także konkursem literackim na temat dlaczego musimy pamiętać o Katyniu" - powiedziała Witek.

Jak dodała, konkurs rozpocznie się 1 lutego i będzie trwał do 23 marca. Gala wręczenia nagród i wyróżnień odbędzie się 24 kwietnia w Sali Kolumnowej polskiego parlamentu. W Komitecie Honorowym konkursu znaleźli się minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. Przewodniczącym Komitetu będzie prezydent RP Andrzej Duda. Witek poinformowała także, że na czele komisji konkursowej stanie prof. Tadeusz Wolsza.

"Bardzo bym chciała, żeby to był konkurs rzeczywiście ogólnopolski, żebyśmy zachęcili, i tu apel do nauczycieli, wszystkich uczniów do tego, żeby tę pamięć w sobie przechowywali, żeby się tym zainteresowali, bo jest to zbrodnia, która tylko dzięki temu, że rodziny katyńskie domagały się jej wyjaśnienia, że walczyły o godność tych, którzy tam bestialsko zostali zamordowani, (...) to dzięki uporowi rodzin katyńskich, niezależnych historyków, a także większości polskiego społeczeństwa udało się stworzyć takie miejsce jak to - Muzeum Katyńskie" - podkreśliła. [...]

 Całe wystąpienie na: www.wnp.pl/ >>

Ogłoszony konkurs to wielkie wyzwanie dla radnych z Klubu PiS Rady Powiatu Dzierżoniowskiego. Przed nimi zadania: rozpropagowania, dopilnowania sprawnego przebiegu konkursu oraz co najważniejsze zaproszenia do udziału w nim młodzieży szkół średnich powiatu dzierżoniowskiego. Do pomocy w przeprowadzeniu konkursu powinni włączyć się nie tylko nauczyciele, ale również środowiska patriotyczne powiatu (ORP, Klub GP Dzierżoniów II, Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego, PO AK) oraz rodzice i mieszkańcy powiatu.
Źródło foto: ww.wnp.pl/, zdjęcie wykorzystywane wyłącznie jako prawo cytatu w myśl Art. 29.
Prawo cytatu Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.