MIASTO
Stanowisko Klubu Gazety Polskiej Dzierżoniów II wobec haniebnych ataków  
Stanowisko Klubu Gazety Polskiej Dzierżoniów II wobec haniebnych ataków
na JE Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego - 28.12.2019.
„A oni podnieśli wielki krzyk, zatkali sobie uszy i rzucili się na niego wszyscy razem.” Dz 7, 57
#MuremZaJędraszewskim
Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski jest atakowany za słowa o ekologizmie, jakie wypowiedział w wywiadzie dla Telewizji Republika. Arcybiskup powiedział parę słów prawdy: że ideologia ekologizmu jest sprzeczna z Pismem Świętym, ponieważ de facto obsadza „Matkę Ziemię” w roli bóstwa: "To jest sprzeczne z tym wszystkim co jest zapisane w Biblii począwszy od Księgi Rodzaju, gdzie jest wyraźnie mowa o cudzie stworzenia świata przez Boga. Bóg się tym światem zachwyca, człowiek jest postawiony jako ukoronowanie całego dzieła stworzenia. W Piśmie Świętym jest wyraźnie napisane „czyńcie sobie ziemię poddaną”. Adam jest kimś kto nazywa zwierzęta, a więc nad nimi panuje i nie znajduje wśród nich kogoś kto byłby partnerem dla jego życia, dlatego otrzymuje małżonkę. To jest wizja człowieka i świata, którą głosi chrześcijaństwo i która jest także wizją głęboko zakorzenioną w judaizmie. Faktycznie kwestionuje się naszą kulturę, odwraca się cały porządek świata zaczynając od tego, że kwestionuje się istnienie Pana Boga - stwórcy, kwestionuje się także rolę i godność każdego człowieka".

Sprawę skomentował ks. prof. dr hab. Dariusz Oko. "Nie przyjmują krytyki. Chwała arcybiskupowi Jędraszewskiemu, że to robi. Wiadomo, że nie krytykuje on ochrony środowiska - co Kościół w pełni popiera - tylko przestrzega przed ideologią. Dziś z ochrony przyrody robi się quasi religię. To absurd, to bardzo niezdrowe".
W obronie hierarchy stają Kluby Gazety Polskiej. Klub Gazety Polskiej Dzierżoniów II wyraża zdecydowane poparcie i solidarność wobec JE Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, w pełni podzielamy stanowisko Poznańskiego Klubu Gazety Polskiej zawarte w liście otwartym z 27 grudnia 2019 roku, którego treść zamieszczamy poniżej:
"Poznański Klub Gazety Polskiej wyraża pełne poparcie i solidarność wobec JE Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, w szczególności wobec jego humanitarnego i racjonalnego podejścia do problemu lewicowej ideologii „ekologizmu”. Arcybiskup powołuje się na Biblię, w której świat jest doskonałym Bożym dziełem, a człowiek powołany jest do „czynienia sobie ziemi poddanej”. Arcybiskup wyraźnie podkreśla odpowiedzialność człowieka za to Boże dzieło i sprzeciwia się gwałtowi na naturze. Jego stanowisko zgodne jest więc z artykułami 31, 68, 74 i 86 Konstytucji RP mówiącymi o ochronie środowiska.
Arcybiskup krytykuje jednak agresywną ideologię, która pod pozorem dbałości o środowisko kwestionuje chrześcijańską wizję człowieka, sprowadzając go do roli szkodnika, którego należy eliminować. Nazywa ją „ekologizmem”, wskazuje na pokrewieństwo z myślą Engelsa i protestuje przeciw agresywnemu wtłaczaniu jej w życie, bez względu na koszty wszelkiej natury.
Godne ubolewania jest napastliwe skupianie się adwersarzy na paru zdaniach z szerszej wypowiedzi hierarchy i niedostrzeganie głęboko humanistycznego tonu całego wywiadu dla TV Republika. Przywołanie postaci jezuity o. Franza zamordowanego przez islamistów w Syrii za to, że nie chciał opuścić swoich wiernych, ukazuje przepaść między chrześcijańską koncepcją człowieka zdolnego do najwyższych poświęceń w imię Chrystusa, a „ekologistycznym” projektem człowieka- niszczyciela.
Odwaga i uczciwość, z jaką arcybiskup Marek Jędraszewski opisuje współczesne zagrożenia europejskiej duchowości godne są najwyższego uznania. Histeryczny jazgot w reakcji na jego postawę dowodzi, jak trafne i bolesne dla adeptów nowych ideologii są jego słowa".
W imieniu członków Poznańskiego Klubu Gazety Polskiej im. gen. pil. Andrzeja Błasika
Maria Zawadzka przewodnicząca

Mobilizacja trwa także w internecie. Internauci zainaugurowali akcję "Murem za Jędraszewskim". Już teraz można ogłosić jej wielki sukces - efektem jest wiele wpisów, tysiące ich polubień i słowa otuchy, jakie płyną do arcybiskupa Marka Jędraszewskiego w komentarzach. Warto dodać, że do akcji dołączyli się także parlamentarzyści - pod hasztagiem #MuremZaJedraszewskim tweetowali m.in. posłowie Anna Siarkowska i Anna Paluch oraz senator Marek Pęk.
– W atakach na księdza arcybiskupa objawia się twarz nienawiści, zakłamania i fałszu. Ci, którzy go atakowali ciągle mówią o szacunku do człowieka i tolerancji, ale nienawidzą go tak, że by go najchętniej unicestwili, bo im się sprzeciwił. To jest tak zwana tolerancja selektywna – stwierdza ks. prof. Dariusz Oko.
"Wydaje mi się, że mamy wspaniałego hierarchę wreszcie. To jest bardzo cenny pasterz polskiego Kościoła katolickiego. Mądrość polega na tym, żeby właściwie diagnozy stawiać, ale też je umieć komunikować. (…) Arcybiskup Jędraszewski ma odwagę formułować diagnozy społeczne, cywilizacyjne, i je przedstawiać" - mówił Maciej Pawlicki, reżyser i publicysta. "Wydaje mi się, że to człowiek, którego nam bardzo brakowało. Mam wrażenie, że jest najcenniejszy dla polskiego Episkopatu. Stawia czoła tak, jak kiedyś prymas Wyszyński. Uznawał funkcję Kościoła jako tych, którzy nie tylko w sferze religijnej funkcjonują, ale także cywilizacyjnej" - dodaje.
My wierni Kościoła katolickiego oczekujemy od hierarchów tego, że będą zabierali głos w ważnych sprawach, że będą się wypowiadali. My mieszkańcy Dzierżoniowa zrzeszeni w stowarzyszeniach patriotycznych również oczekujemy, że będziemy dostawali od Kościoła wskazówki dotyczącego tego jak działać. Kościół ma taką misję i powinien dbać o duchowość każdego człowieka osobiście, ale nie można tej relacji zamykać tylko do relacji do Kościoła. Jesteśmy wdzięczni za to, kiedy Kościół wychodzi na zewnątrz i zabiera głos w istotnych sprawach dla Polski.
W imieniu członków Klubu GP Dzierżoniów II
Janusz Maniecki przewodniczący
Piętnastu arcybiskupów i biskupów skierowało do abp. Marka Jędraszewskiego list poparcia i solidarności >>
Źródło: niezalezna.pl, tekst wykorzystywany wyłącznie jako prawo cytatu w myśl Art. 29.
Prawo cytatu Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.