Wojciech Kossak.

Fragment panoramy Berezyna - 1894-1896. "Jest to niewątpliwie malarz bardzo polski przez swój temperament i rozmach, przez swą brawurę i werwę, przez swe umiłowanie życia." tak o Wojciechu Kossaku pisał Mieczysław Wallis. Wojciech urodził się w Paryżu na kwadrans przed północą 31 grudnia 1857 roku. Od dzieciństwa dużo rysuje. Po ukończeniu czwartej klasy gimnazjum w czerwcu 1871 roku zapisuje się do Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. Zostaje uczniem Władysława Łuszczkiewicza (1828-1900). W roku 1873 rozpoczyna naukę w Monachium. W roku 1877 artysta wyjeżdża na pięć lat do Paryża gdzie uczy się u znanych malarzy. Wspólnie z Janem Styką maluje panoramę z okazji stulecia powstania kościuszkowskiego. Panorama, prezentowana w 1894 roku we Lwowie, zostaje entuzjastycznie przyjęta przez publiczność. Powodzenie obrazu przyczynia się do kontynuowania przez Wojciecha Kossaka tego specyficznego rodzaju malarstwa. Autoportret z koniem - 1924.

Portret marszałka Józefa Piłsudskiego. Portret marszałka Józefa Piłsudskiego na Kasztance. Walka ułana z piechurem. Ułan i dziewczyna. Dwaj huzarzy Francuscy. Wesele Krakowskie.
Portret marszałka Józefa Piłsudskiego Portret marszałka Józefa Piłsudskiego na "Kasztance" Walka ułana z piechurem Ułan i dziewczyna Dwaj huzarzy Francuscy Wesele Krakowskie

KMJ-net C All rights reserved. Kwiecień 2000.