Tintoretto Jacopo 1518-1594.


Tintoretto Jacopo
naprawdę nazywał się Jacopo Robusti (1518-94). Tintoretto, 30 lat młodszy od Tycjana, głosił, że jego ambicją jest połączyć barwę Tycjana z rysunkiem Michała Anioła. Był w tym co  określa się malarstwem weneckim, gdzie światło kształtuje formy bardzo delikatnie, dosyć "twardym" wenecjaninem, malował ponadto w porywach natchnienia, rezygnując z pierwszych pomysłów i modyfikując je.
Wszystkie ważniejsze prace Tintoretta oddziałują na nas zarówno rzetelnością, jak i przytłaczającą siłą emocji. Bardzo wczesne dzieło - namalowane gdy miał zaledwie dwadzieścia kilka lat - Nawrócenie Świętego Pawła - demonstruje całą niezwykłość i siłę wyobraźni artysty.
Wiele spośród najważniejszych obrazów Tintoretta znajduje się jeszcze do dziś w swym miejscu przeznaczenia. Ostatnia Wieczerza nadal zdobi prezbiterium San Giorgio Maggiore w Wenecji. Jest to bardzo indywidualna wersja Ostatniej Wieczerzy. Natomiast obraz Chrystusa stąpającego po jeziorze jest dziełem o ogromnej intensywności emocjonalnej. Nawet w tak świeckim dziele, jak piękne Lato, też zawarta jest ekstatyczna witalność, która ujawnia się w obrazach Tintoretta.
       
       
       
       


               
 

Copyright © 2002, KMJ-net, Kazimierz M. Janeczko