Zauroczyły mnie kolory, kompozycja, tematyka oraz technika wykonania tych pięknych w swej prostocie obrazów. Zainteresowanym polecam serwis Galerie d'Art Naif oraz Wielcy Malarze, gdzie można znaleźć więcej informacji i obrazów.
Kazik Janeczko

Nikifor Krynicki

Nikifor (od 1962 Nikifor Krynicki, właśc. Epifaniusz Drowniak, ur. 21 maja 1895 w Krynicy, zm. 10 października 1968 w Foluszu) - polski malarz prymitywista pochodzenia łemkowskiego.
Samotny, żyjący w nędzy i przez większość życia uważany za upośledzonego psychicznie kalekę. Mówił bełkotliwie i niewyraźnie, okazało się później, że jego język jest przyrośnięty do podniebienia. Pochłonięty pasją malarską, pod koniec życia został doceniony i uznany na całym świecie za jednego z najwybitniejszych prymitywistów.[...]
Talent Nikifora przejawiał się głównie w twórczości na kawałkach tektury, okładkach zeszytów, skrawkach papieru, na których uwieczniał autoportrety, widoki krynickich willi i cerkwie. Był przy tym wysoce płodnym twórcą. W centrum Krynicy-Zdroju, nad potokiem Kryniczanka w zabytkowej willi Romanówka znajduje się muzeum Nikifora.
(int)

Władysław Luciński

Władysław Luciński jest artystą urodzonym w 1933 r. w Kętach, ale mieszka i tworzy w Rudzie Śląskiej. W swoich pracach stosuje różnorodne techniki plastyczne obejmujące: akwarelę malarstwo olejne, malarstwo akrylowe, techniki graficzne, linoryt i rzeźbę. Luciński zdobył szybko uznanie jako twórca oryginalnych w koncepcji obrazów. Tworzył cykle inspirowane kulturą prekolumbijską, światem ikon i cerkwi, szczególnie Śląskiem, jego degradacją ekologiczną. Rozgłos przyniosły mu prace zapełniane licznymi tzw. “ludzikami” będącymi integralną częścią jego obrazów i nadającym im jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny charakter.
Władysław Luciński jest obok Nikifora, Wróbla i Sówki czołowym polskim artystą sztuki naiwnej. Swoje prace podpisuje jako Lucik.
Jego prace znajdują się w muzeach w Bytomiu, Bydgoszczy, Katowicach, Krakowie, Radomiu, Rudzie Śląskiej, Toruniu, Warszawie, Wągrowcu, Wrocławiu, Zabrzu, jak również w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.[...]
(E P)

Copyright © 2006, Kazimierz M. Janeczko