Prerafaelici, grupa artystów (malarzy i poetów) działająca w Anglii w latach 1848-1851. Członkami byli m.in.: W.H. Hunt, J.E. Millais, D.G. Rossetti, J. Collison i T. Woolner. Wydawali własne pismo The Germ, występowali przeciwko wiktoriańskiej, czysto akademickiej sztuce (akademizm).
Wzorem dla nich była sztuka "przedrafaelowska", którą przeciwstawiali chłodnej maestrii Rafaela i jego naśladowców. Pragnęli tworzyć dzieła czytelne,
sugestywne, czerpiące bezpośrednio z uczuć religijnych i otaczającej natury. Ich obrazy charakteryzują się drobiazgową dbałością o realia i naiwnym sentymentalizmem, pełnym romantycznych symboli. Prerafaelici fascynowali się zmitologizowanym średniowieczem, przeżyciami religijnymi i możliwościami muzycznymi poezji. Nawiązywali m.in. do poezji włoskiej XIII w., twórczości E. Spensera, J. Keatsa, E.A. Poego.


Hunt William Holman
Malarz angielski. Urodził się w roku 1817 w Londynie, zmarł w roku 1910 w Londynie. Był jednym z założycieli Bractwa Prerafaelitów (rok 1848). Pochłonięty pasją do realistycznego oddania szczegółów podróżował do Syrii i Palestyny i malował tematy zaczerpnięte z Biblii. Najbardziej znane obrazy to The Awakening Conscience (1853 - Tate Gallery, Londyn) oraz Chrystus jako światłość świata (1854 - Keble College, Oksford).
       
       
 
       


 
Millais John Everett sir
Malarz angielski. Urodził się w roku 1829 w Southampton, zmarł w roku 1896 w Londynie. W 1848 roku został współzałożycielem Bractwa Prerafaelitów (BPR). Pod koniec lat 50-tych XIX wieku opuścił BPR. Jego styl stał się bardziej płynny i mniej szczegółowy. W roku 1885 został baronetem. Jego talent malarski ujawnił się bardzo wcześnie. W wieku 11 lat został studentem Szkół Akademii Królewskiej. jego młodzieńcza przyjaźń z Holmanem Huntem i Rossettim zaowocowała utworzeniem w roku 1848 Bractwa Prerafaelitów. W latach 50-tych XIX wieku niektóre z jego dzieł, zainspirowanych doktryną "zgodności z naturą", m.in. Chrystus w domu swoich Rodziców (1850 - Tate Gallery) wywołały wielkie oburzenie. Małżeństwo z Euphemią Gray, zawarte po unieważnieniu jej małżeństwa z Ruskinem, poróżniło go z całym środowiskiem związanym z idealizmem prerafaelickim. W jego ilustracjach do Moxon Tennyson z roku 1857 oraz do książki Trollope'a Orley Farm (rok 1863), uwidacznia się przemiana stylu charakterystycznego dla prerafaelizmu na styl środka epoki wiktoriańskiej.
       
       
       

 
Rossetti Dante Gabriel
Angielski malarz i poeta. Urodził się w roku 1828 w Londynie, zmarł w roku 1882 w Birchington w hrabstwie Kent. Syn włoskiego emigranta. Był, wraz z Millaisem i Huntem, założycielem Bractwa Prerafaelitów (rok 1848). Oprócz romantycznych obrazów przedstawiających sceny ze średniowiecza malował również wyidealizowane portrety kobiet, a wśród nich natchnioną Beatę Beatrix (rok 1864). W roku 1860 poślubił malarkę Elizabeth Siddal.
       
       
       
       
 

 
Copyright © 2002, KMJ-net, Kazimierz M. Janeczko