Tomasz Kolber - kultura, sztuka oraz odkrywanie tajemnic ludzkiego ducha, umysłu i ciała.
(...) Jestem reformatorem sztuki i nie lubię sztampowych rozwiązań.
Irena Bogucka-Węgiel.Jestem młodym reformatorem sztuki XXI wieku oraz rzemieślnikiem słowa pisanego. W moich wierszach i prozie każdy czytelnik może się przejrzeć od stóp do głów. Jestem tu po to by przekazać bardzo ważną informację wypływającą prosto ze źródła przeznaczenia i życia. Uważam, że w tych trudnych czasach słowa powinny dawać schronienie a nie tworzyć podziały między ludźmi. Myślę, że nigdy nie jest łatwo być autorem książek. Wielu ludzi mylnie sądzi, że należymy do elity i dzięki popularności i dużej sprzedaży żyjemy ponad stan co oczywiście nie jest prawdą. W dzisiejszych czasach autor boryka się z wieloma problemami natury finansowej, ponieważ sam ponosi wszystkie koszty związane z wydaniem i drukiem swoich książek. Ponadto musi pracować podwójnie żeby wygenerować takie środki, które są mu potrzebne do sprostania wyzwaniom, jakie stawia przed nim obecna rzeczywistość. Trzeba przecież opłacić czynsz za mieszkanie, bieżące rachunki za prąd czy gaz, ubezpieczenie samochodu, utrzymać rodzinę itd. Warto jest być autorem spełnionym, kiedy ma się poczucie, że czytelnik ma świadomość ciężkiej pracy, którą autor włożył w swoje dzieło i szanuje to bezgranicznie. Najwspanialszą książką mojego dzieciństwa jest "Stary człowiek i morze." W niej to bowiem ten wybitny twórca tj. Ernest Hemingway ukazuje ogromną siłę człowieka, który odrzucając swoje największe słabości a więc strach i tchórzostwo odnosi ostateczny triumf i zwycięstwo, nadając swojemu życiu sens. Temat pisarski jest ważny ale to nie wystarczy, bo przede wszystkim liczy się to czy pisarz sprosta wyzwaniu, które podejmuje i czy praca, którą ma do wykonania nie przerośnie go w połowie drogi. Pisarz musi trwać do końca na posterunku i bronić swojego dzieła ze wszystkich sił, które w sobie posiada. Jeżeli bowiem tego nie zrobi to poniesie druzgocącą klęskę i nigdy już się z niej nie otrząśnie. Pisanie to wyzwanie to tytanowa praca nad samym sobą. Uprawiam sztukę, ponieważ zostałem do tego powołany. Jakaś nieznana wewnętrzna siła manifestuje we mnie myśli, które przeistaczają się w słowa, zdania, wiersze, utwory. Jeden jest mechanikiem samochodowym, inny cukiernikiem czy stolarzem a ja jestem po prostu pisarzem.
Zawsze kroczę własną drogą, podejmuję trudne wyzwania, patrzę na drogowskazy i nigdy nie oglądam się za siebie. Warto także wspomnieć o krytyce, która jest bardzo ważna, ponieważ nie pozwala nam pisarzom obrosnąć w piórka. Krytyka to znak ostrzegawczy na drodze do samouwielbienia. Bardzo cenię sobie każdego kto w mądry sposób potrafi wskazać pewne niedociągnięcia w mojej pracy. Pisarz nie jest nieomylny i tak jak każdy popełnia błędy. Wydanie własnych książek dało mi, jak na razie jedynie wewnętrzną satysfakcję i nic poza tym. Cierpliwie czekam aż coś się zmieni bo niestety bez środków finansowych kolejne projekty nie mają szans na powodzenie. Plany są ogromne. Kolejne dzieła czekają by ujrzeć światło dzienne a czas pokaże, jak to będzie. Obecnie w Polsce blisko 95% książek sprzedaje się w bardzo niskich nakładach (niezależnie od ich poziomu merytorycznego), z samego pisania utrzymuje się może kilkadziesiąt osób w skali kraju. Większość autorów samodzielnie pokrywa koszty wydania swojej książki – a więc nie tylko nie zarabia na swojej twórczości, ale wręcz do niej dokłada. Pisanie owszem ma sens, ale niestety bez promocji żaden pisarz nie znajdzie swoich odbiorców w skali kraju i to na pewno należy jak najszybciej dopracować.
Pozdrawiam serdecznie i łączę wyrazy szacunku.
Tomasz Kolber

Twórczość Tomasza Kolbera
Wywiad Rozbite lustra - Tomasz Kolber. Rozbite Lustra Tomasz Kolber, tomik wierszy. Przygody Smerdyfiurka... Przygody Smerdyfiurka...